Zwrot potwierdzonych dokumentów jest jedną z popularniejszych usług dodatkowych. Zlecenie usługi może nastąpić najpóźniej w momencie odbioru przesyłki od nadawcy. 


Na czym polega usługa zwrotu potwierdzonych dokumentów?

Nadawca dołącza do przesyłki swoje wewnętrzne dokumenty, takie jak FV, pisemne potwierdzenia odbioru (np. w przypadku dostarczania nagród), umowy bankowe lub operatorów telekomunikacyjnych. 

W momencie wydania przesyłki odbiorcy, kurier ma obowiązek uzyskać na takim dokumencie stosowne podpisy i/lub pieczątki odbiorcy. Następnie firma kurierska w ciągu kilku dni odsyła taki dokument do nadawcy. 


Którzy przewoźnicy realizują usługę oraz jaki jest jej koszt?

- W serwisie Apaczka.pl usługa jest realizowana przez UPS, DHL, Fedex i DPD. Czas zwrotu dokumentów wynosi w przybliżeniu: UPS 4 dni, FedEx 4 dni,        DHL 3 dni, DPD 3 dni.

- Opłata za usługę doliczana jest do podstawowej ceny przesyłki pierwotnej. Usługa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych netto. 


Jak wybrać usługę?

1. Zaloguj się i w panelu głównym wybierz kraj docelowy, kraj odbioru, określ jak zapakowana jest przesyłka, podaj wymiary i wagę.

2. Następnie określ zawartość a w sekcji "Dodatkowe informacje i usługi" zaznacz opcję "Zwrot dokumentów".

3Po zaznaczeniu opcji "Zwrot dokumentów" w polu "Wybór przewoźnika" pojawi się lista przewoźników świadczących usługę wraz z ceną.
Termin zwrotu dokumentów:

Potwierdzone dokumenty trafiają do nadawcy w ciągu kilku dni. W swoich regulaminach firmy stosują zapisy mówiące o 3,4, lub 7 dniach roboczych od dostarczenia przesyłki. 


Zdarza się też, że przesyłka nie zawiera dokumentów, mimo że taka informacja znajduje się na liście przewozowym. Prawdopodobnie to błąd nadawcy: zapomniał dołączyć dokumenty lub pomyłkowo zaznaczył usługę na zleceniu. W takim przypadku najlepiej już przy odbieraniu paczki podpisać kurierowi "oświadczenie o braku dokumentów zwrotnych dołączonych do przesyłki". Dzięki temu unikniemy ponownej wizyty kuriera lub pretensji ze strony nadawcy.