Ze względu na rodzaj i wartość przesyłki obowiązują różne procedury:


Wysyłka dokumentów (koperta z logo przewoźnika i zawierająca wyłącznie dokumenty w formie papierowej) – traktowana jest jak przesyłki krajowe i w obrębie UE, nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty i formalności. Przesyłka z dokumentami nie może przekraczać 0,5 kg (wyjątkiem jest Rosja, gdzie może ważyć 1 kg).


Wysyłka paczek zawierających próbki oraz towary niehandlowe – dla towaru o wartości do 1000 EUR stosuje się uproszczoną procedurę celną (s a d zbiorczy) – należy wówczas wystawić i dołączyć do listu przewozowego fakturę proforma i kartę odprawy celnej.

Ważne!! W przypadku TNT dla poniższych krajów wymaga jest zawsze odprawa celna indywidualna, niezależna od wartości towaru:

Rosji, Turcji, San Marino, Wysp Kanaryjskich, Ceuty i Meilla, Andorry, Gibraltaru,Maroko, Venezueli, Boliwii, Chile,Dominikany, Kolumbii, Kostaryki, Ekwadoru, Gwatemali, Panamy, Peru, Argentyny, Paragwaju, Meksyku, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Macedonii, Salwadoru

 

Wysyłka paczek zawierających towary niehandlowe o wartości powyżej 1000 EUR lub towary handlowe bez względu na wartość – każdorazowo przesyłka przechodzi procedurę odprawy celnej. Należy przygotować pełnomocnictwo dla agencji celnej (podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji firmy: NIP + nr EORI , faktury proforma lub faktury handlowe. Koszt standardowej odprawy celnej wywozowej (1 rodzaj towaru - 1 HS CODE) wliczony jest do kosztu przesyłki.